Colt americké kavalerie, 1873
Katalog č.1191 NQ

Parametry

Hmotnost g
1020
Materiál
kov + dřevo
Rozměry cm
34

Revolver je víceranná,  obvykle ruční palná zbraň, v níž jsou náboje umístěny  v otočném válci.

Dekorativní replika zbraně neschopná střelby.

1 490 Kč S DPH

1 231 Kč bez DPH.

Počet
Skladem

Divoký západ je však obecně spojován s pistolníky a jejich nezbytnou rekvizitou - pistolí. Takto byl na Západě označován revolver. Nebylo to tehdy nikterak zavádějící, protože jiné krátké zbraně než revolvery se tenkrát v podstatě nevyráběly. V minulém století se označení „revolver“ příliš nevyskytovalo. Běžněji se zbraním tohoto typu říkalo „revolverová pistole“ nebo jen „pistole“. Zakrátko ale revolver získal novou, ještě známější přezdívku. Začalo se mu říkat kolt.

Hovořit o revolverech Divokého západu samozřejmě neznamená myslet jen na colty, ale přesto musíme Samuelem Coltem, coby duchovním otcem revolveru, začít. Samuel Colt si nechal revolver patentovat v roce 1836. Jednalo se pochopitelně o perkusní zbraň a až do sedmdesátých let firma Colt vyráběla celou škálu perkusních revolverů všech velikostí a ráží. Objem výroby byl obrovský a colty se staly velmi žádanými a ceněnými výrobky na trhu se zbraněmi.

Zakrátko se ovšem objevili zdatní konkurenti. Pánové Horace Smith a Daniel B. Wesson získali patent mladého Rollina Whitea na kovové jednotné náboje a komory vrtané skrz celý revolverový válec. V roce 1857 začala firma Smith & Wesson vyrábět první revolvery. Byl to typ Smith & Wesson Model No.1 ráže .22. Jednalo se o nevelké sedmiranné revolvery na jednotný náboj s okrajovým zápalem. K nabití se revolver rozvíral na otočném kloubu. Čelní strana rámu se spolu s hlavní vyklopila směrem vzhůru a válec se potom volně oddělil. Prázdné nábojnice se vyhazovaly o pevnou tyčku pod hlavní. Revolver měl jednočinné spoušťové ústrojí a zaskakovací spoušť bez lučíku. V letech 1859 a 1860 následovaly modely No.11/2 a No.2. V podstatě šlo o zbraně stejné konstrukce jako Model No.1, ale byly pětiranné a šestiranné, byly také o něco větší a používaly výkonnější náboj ráže .32.

Roku 1869 začala společnost Smith & Wesson vyrábět revolvery u nichž se hlaveň nevyklápěla vzhůru, ale sklápěla dolů. Společně s ní se sklopil i válec a hvězdicový vyhazovač potom automaticky provedl hromadné vyhození všech nábojnic najednou. Patenty na toto zařízení získali W. Dodge a C. A. King. První z těchto revolverů byl Smith & Wesson Model No. 3 American ráže .44 American, první americký velkorážní revolver na náboj se středovým zápalem.

V té době byl v Americe na návštěvě ruský car Alexandr. Mimo jiné navštívil i Wild West Show (cirkus o Divokém západě). Toto, a také skutečnost, že s ním po dobu návštěvy bylo zacházeno vpravdě královsky, zřejmě způsobilo, že Rusové se začali zajímat o nákup amerických zbraní pro svoji armádu, která v té době stále ještě používala perkusní zbraně.

Firma S&W od Rusů obdržela zakázku na 250 000 „zlamovacích“ revolverů Model No. 3 ovšem s jistými úpravami. Tou nejdůležitější a pro další vývoj zbraní zásadní se ukázal požadavek na stupňovitý průřez nábojové komory válce a zapuštění střely do nábojnice. Do té doby se takřka výhradně používaly maštěné střely, jejichž průměr byl shodný s průměrem nábojnice, do níž byla zasazena zúžená zadní část střely. To sice usnadňovalo výrobu válců, jejichž komory měly rovnoběžné stěny, naproti tomu střely byly náchylné k poškození a povlak mazadla přitahoval nečistoty. Takto upravené revolvery se začaly vyrábět v roce 1871 a byly označeny Smith & Wesson Model No. 3 Russian ráže .44 Russian. Nový náboj .44 Russian poskytoval přibližně 440 J úsťové energie se střelou o hmotnosti 246 grainů. Na svou dobu se mezi náboji laborovanými černým prachem ukázal jako mimořádně přesný a výkonný. Tyto zlamovací revolvery byly skutečně vynikající a vysoce převyšovaly vše, co v té době mohly nabídnout ostatní firmy. Jejich jedinou nevýhodou byla malá pevnost kloubu, což časem vedlo k rozviklání a ztrátě pevnosti celého systému.

Počátkem 70. let nastaly pro firmu S&W těžké časy. Patentová ochrana Whiteova nápadu totiž trvala pouhých 15 let, protože vláda rozhodla, že tato doba je dostatečná k tomu, aby firma v klidu vydělala peníze, jež do nápadu investovala. Obvykle se stávalo, že Kongres patentovou ochranu prodloužil, ale v případě S&W to v roce 1870 odmítl přímo prezident USA Ulysses S. Grant. Stalo se tak pravděpodobně proto, že za občanské války byl tehdy ještě generál Grant hrubě nespokojen se způsobem, jakým se firma S&W vyrovnávala se svými povinnostmi ohledně dodávek zbraní, a dokonce ji podezříval ze sabotáže. Ani tento tvrdý úder firmu nepoložil a dále pokračovala ve výrobě revolverů.

V roce 1875 uvedla na trh svůj nový model Smith & Wesson Model Schofield ráže .45. Tento revolver byl upraven (zejména způsob uzamčení rozvíratelného rámu) podle plukovníka americké armády G. W. Schofielda. V roce 1876 firma S&W získala na mezinárodní výroční výstavě ve Filadelfii zlatou medaili za nejlepší armádní revolver v historii. Ironií bylo, že hlavní vládní zakázku na armádní revolver získala firma Colt.

Armáda Spojených států v roce 1876 uspořádala soutěž nových revolverů od různých firem, jejíž vítěz se měl stát novou služební zbraní. Přihlášen byl Colt Peacemaker a výrobky firem Smith & Wesson, Remington, Mervin & Hulbert a několik dalších. Třebaže S&W a M&H byly revolvery s hromadným vyhazováním nábojnic a tudíž mnohem rychlejším nabíjením, v soutěži zvítězil Colt Peacemaker zejména díky svojí spolehlivosti, trvanlivosti a odolnosti proti nešetrnému zacházení, jež bylo v armádě tak běžné. Firma Colt tak získala hlavní armádní zakázku (i když ne výluční) a Peacemaker se pod názvem Colt Single Action Army stal základním služebním revolverem.

Od počátku 70. let, když už firmě S&W vypršel Whiteův patent, nic nebránilo ostatním výrobcům vrhnout na trh nové modely a Peacemaker byl jedním z nich. Objevil se v roce 1872 a byl to nejnovější Coltův revolver, tentokrát už na jednotný kovový náboj se středovým zápalem ráže .45 Long Colt. Zakrátko se stal nejoblíbenější a nejrozšířenější zbraní Divokého západu. V mnoha tisících, v nejrůznějších rážích a provedeních, putoval na americký západ a do světa. Měli jej za pasem šerifové, kovbojové, zlatokopové, tuláci, farmáři i lupiči. Používali jej Texas Rangers i U.S. Army. Nosili jej takoví muži jako byli Wyatt Earp nebo generál George Patton. Tento revolver se stal, pro svou spolehlivost a výkonnost, po zásluze legendou.

zdroj: valka.cz